Zadbaj o wygodę malucha – 3 praktyczne rozwiązania do pokoju dziecięcego

To naturalne, że dla swojego dziecka chcesz wszystkiego co najlepsze. W pierwszych miesiącach życia dla malucha najważniejsza jest bliskość rodzica, jego troska i opieka. Jednak na pewnym etapie zdecydowanie warto wygospodarować dla swojej pociechy kawałek własnej przestrzeni, w której będzie bezpiecznie dorastać. Jak sprawić, że pokój dziecka będzie komfortowy? Poznaj 3 praktyczne porady, dzięki którym prywatna przestrzeń maluszka stanie się wygodna i funkcjonalna.

1. Zapewnij maluchowi przestrzeń

Mogłoby się wydawać, że małemu dziecku nie potrzeba pokoju o dużym metrażu, jednak jest to błędny kierunek myślenia. Co prawda dla niemowlaka można zaaranżować fragment przestrzeni w sypialni rodziców, jednak prędzej czy później należy pomyśleć o osobnym pomieszczeniu. Wkrótce przekonasz się, że pociacha rośnie w zastraszającym tempie, a jej osobisty rzeczy, ubrań czy zabawek wciąż przybywa. Pokój dziecka jest miejscem, w którym maluch nie tylko śpi, ale też bawi się i uczy, dlatego powinien być na tyle przestrzenny, aby pomieścić cały jego mały świat.

2. Podziel pokój na strefy

Jeżeli chcesz ułatwić dziecku prawidłowy rozwój oraz codzienne funkcjonowanie, postaraj się dopasować pokój do jego rytmu dnia. Dobrym sposobem, aby to zrobić, jest podzielenie przestrzeni na strefy. Wyodrębnij miejsce do spania z dziecięcym łóżkiem, gdzie maluch będzie mógł się wyciszyć oraz strefę do nauki z biurkiem i komputerem. Nie bez znaczenia jest także kącik zabaw, w którym pociecha będzie ćwiczyć wyobraźnię. Taki układ pomieszczenia z pewnością ułatwi zachowanie porządku. Więcej praktycznych porad na temat zarządzania przestrzenią znajdziesz tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172394-wygodny-dom-czyli-na-jakiej-powierzchni-zamieszkac.html.

3. Prywatność i indywidualizm

Czasem rodzice kładą bardzo duży nacisk na to, aby kontrolować swojego malucha na każdym kroku. Nie jest to do końca dobre dla rozwoju dziecka, chociaż oczywiście powinno się troszczyć i dbać o jego bezpieczeństwo. Jednak ważne jest, aby pozwolić na odrobinę indywidualizmu i prywatności w przestrzeni dziecięcego pokoiku. Pozwól dziecku udekorować fragment pomieszczenia po swojemu, nawet jeśli oznacza to małe rączki odciśnięte na ścianie. I postaraj się pukać, zanim wejdziesz ucałować maleństwo przed snem.

Leave a Reply