Własnoręcznie wykonana zabawka – jak ją zrobić?

Większość z nas pewnie jeszcze doskonale pamięta swoją ulubioną zabawkę, która była największym skarbem dzieciństwa. Dziś nasze pociechy mają ich tak dużo, że trudno jest je czymkolwiek zaskoczyć czy zainteresować na dłużej.

Własnoręcznie wykonana zabawka nie tylko wywoła uśmiech na twarzy dziecka ale z pewnością będzie też pamiątką na lata. Podpowiadamy jak przygotować taki upominek.

Fot. Bosch

Lista potrzebnych materiałów:

  • Płyta MDF o wymiarach 500 x 500 mm
  • Wydrukowany szablon z obrysem poszczególnych części misia
  • 6 śrub M3 x 30
  • 6 nakrętek  M3 samokontrujących
  • Sznurek
  • Farbki do  malowania drewna  lub lakierobejca

Lista niezbędnych narzędzi:

  • Wyrzynarka, np. Bosch PST 700
  • Pistolet do kleju na gorąco, np. Bosch PKP 7,2 LI
  • Wkrętarka, np. Bosch PSR 10,8 LI
  • Narzędzie wielofunkcyjne Bosch PMF 180 ze stopą szlifierską i papierem ściernym

Krok 1

Pierwszym krokiem jest wydrukowanie, na dwóch kartkach A4, załączonych szablonów.

Krok 2

Każdy z elementów wydrukowanego na kartkach A4 szablonu dokładnie wycinamy, układamy na płycie MDF i precyzyjnie obrysowujemy. Starajmy się układać elementy stosunkowo blisko siebie tak, aby optymalnie wykorzystać powierzchnię płyty. Pamiętajmy także o zaznaczeniu miejsc, w których później zrobimy otwory. Na szablonie są one zaznaczone czarnymi kropkami.

Fot. Bosch

Krok 3

Następnie używając wyrzynarki wycinamy wszystkie obrysowane na płycie MDF elementy. Zabawka powinna być bezpieczna,  pamiętajmy więc o dokładnym wyszlifowaniu każdego elementu (zwłaszcza ich krawędzi). W tym celu możemy użyć narzędzia wielofunkcyjnego Bosch PMF 180E z założoną stopą szlifierską i papierem ściernym o gradacji 100.

Fot. Bosch

Krok 4

Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów we wszystkich uprzednio zaznaczonych miejscach.

Fot. Bosch

Krok 5

Wszystkie części są już przygotowane do zmontowania. Łączymy je teraz ze sobą skręcając śrubami według schematu zamieszczonego obok.

Fot. Bosch

Krok 6

Następnie tniemy sznurek na trzy odcinki o długościach: 5, 7 i 10 cm. Dzięki nim wprawimy misia w ruch. Sznurki mocujemy z tyłu naszej zabawki używając pistoletu do klejenia na gorąco. Dokładne miejsca mocowania zostały oznaczone na schemacie białymi kropkami i znajdują się na obydwu łapkach oraz nóżkach misia, tuż nad miejscami, w których wcześniej wierciliśmy otwory. Najdłuższy odcinek sznurka przeprowadzamy wzdłuż „kręgosłupa” misia. Krótszymi sznurkami łączymy ramiona i nogi. Po pociągnięciu za najdłuższy sznurek, zabawka powinna poruszać dolnymi i górnymi łapkami. Później przyklejamy jeszcze do główki misia pyszczek oraz oczy.

Fot. Bosch

Krok 7

Ostatni krok to pomalowanie zabawki. Możemy to wykonać wspólnie ze swoją pociechą malując ją na ulubiony kolor.

Fot. Bosch

Takie zajęcie z pewnością jest świetną alternatywą na wspólne spędzenie czasu ze swoim dzieckiem. A jeśli pomysł się spodoba, możemy dodatkowo wykonać całą rodzinę misiów w różnych kolorach i rozmiarach.

Leave a Reply