Sen starszaka, czyli zmiana materaca na większy

Sen dziecka jest dla niego jedną z najważniejszych czynności życiowych – pozwala na rozwój, ale też na usystematyzowanie informacji zdobytych podczas aktywnego dnia w przedszkolu czy szkole. Dlatego tak istotna jest dbałość o komfortu snu i zmianę materaca z typowo dziecięcego na dorosły materac dla dziecka.

Dorosłe łóżko

Ostatni rok nauki w przedszkolu czy początek przygody ze szkołą to dobry moment na zmiany w pokoju dziecka. I mowa tu nie tylko o kolorystyce czy wystroju, ale także o dorosłym łóżku i materacu, którego wybór powinien być szczególnie przemyślany i dopasowany do dziecka. Warto zadbać o to, aby część sypialna w przestrzeni domowej naszego dziecka kojarzyła się z miłym miejscem, które pozwala odpocząć i nabrać sił. Zrezygnujmy z wersalek czy rozkładach puf – nowy etap w życiu, jakim jest nauka w szkole, wymaga nie tylko odpowiedniej ilości odpoczynku, ale przede wszystkim jakościowo dobrego snu.

fot. Janpol

Materac dla starszaka

Niezależnie od tego czy dziecko ma lat kilka czy kilkanaście materac powinien być dobrany do jego wzrostu i wagi. Standardowe materace dziecięce mają wymiary 120 x 60 cm lub 140 x 70 cm. Jeśli więc zauważymy, że nasza pociecha nie mieści się lub jest równa z długością swojego materaca, czas na zmianę. Co to w praktyce oznacza? Po pierwsze taki dorosły materac dla dziecka musi być minimum 20 cm dłuższy od osoby, która będzie go użytkować. I tu warto pamiętać, że w okresie intensywnego wzrostu syna czy córki, również powinniśmy monitorować komfort snu i, w razie potrzeby, reagować – ponownie wybrać się na zakupy większego materaca.

Druga ważna wskazówka to waga dziecka, która ma związek z grubością i stopniem twardości materacy. Dziecięce materace są cieńsze od tych dorosłych – ich grubość to ok. 10 cm, zaś tych dorosłych – ok. 20 cm. Materac musi współgrać z ciałem dziecka – nie może się ono w nim zapadać, ani też nie może spać na zbyt twardym podłożu. Warto zwrócić uwagę na to, czy kręgosłup dziecka jest odpowiednio odciążony.

Zalecamy tu np. zakup materaca lateksowego. Dlaczego? Bo lateks idealnie dopasuje się do ciała dziecka, a jego właściwości antybakteryjne zapobiegać będą tworzeniu się bakterii, roztoczy i grzybów – wyjaśnia Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol.

fot. Janpol

Dziecko śpiąc na takim materacu, nie będzie się pocić – lateks zapewnia swobodny przepływ powietrza, co jest niezwykle ważne dla alergików i nastolatków, wchodzących w czas zmian hormonalnych. Można również rozważyć zakup materaca rehabilitacyjnego, zwłaszcza jeśli dziecko sporo czasu spędza w pozycji siedzącej, która bardzo obciąża kręgosłup. Kupując materac, warto zwrócić uwagę na kwestie praktyczne – powinien być trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Jeśli jest wyposażony w pokrowiec z możliwością ściągnięcia i wyprania w pralce, mamy pewność należytej dbałości o higienę snu.

Pamiętajmy, że komfortowe spanie to wypoczęty organizm dziecka, który z energią podejmie codzienne życiowe i szkolne wyzwania.

Leave a Reply