Projekt domu a działka – co musisz wiedzieć?

2-dom-oszklony
Zanim zaczniemy budowę domu musimy dopełnić wszelkich formalności. Dotyczą one m.in. pozwolenia na budowę czy zakupu działki na ten cel. Musimy bowiem pamiętać, że nie każda będzie spełniała formalne warunki.

Projekt domu a działka – o czym pamiętać?

Jeśli posiadamy działkę i nie mamy pewności, czy możliwa jest na niej budowa domu, to powinniśmy udać się w tym celu do urzędu gminy czy miasta. Zapoznamy się tam z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, dzięki czemu wszystko stanie się jasne. Jeśli gmina nie ma takiego planu, wówczas urząd wyda nam decyzję o Warunkach Zabudowy. Dzięki temu nasz projekt domu będzie uwzględniał te informacje i spełniał wszystkie niezbędne wymogi. Zaliczymy do nich chociażby odległość obrysu budynku czy wystających elementów budynku od granic działki. Wymagania te są ściśle związane z szerokością działki. Dla szerszych działek odległości te są większe, a dla węższych – mniejsze.

Dom na działce – praktyczne porady

Gdy już uporamy się z kwestiami formalnymi możemy zająć się zagospodarowaniem naszej działki. Lokalizacja naszego domu będzie zależna od tego, z której strony będzie zlokalizowany wjazd na nią. Jeśli będzie on od północy, to wówczas możemy postawić dom bliżej ulicy. Jeśli wjazd jest usytuowany od południa, to wówczas powinniśmy rozważyć projekty domów w kształcie litery „L” czy „U”. Więcej o tym przeczytasz tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172390-jak-dopasowac-projekt-domu-do-dzialki.html. Na działce, podobnie jak w domu, powinniśmy również wyodrębnić strefy funkcjonalne. Dla przykładu, w strefie frontowej powinno znaleźć się miejsce postojowe. Strefa relaksu będzie ściśle powiązana z ogrodem czy tarasem. Nie możemy też zapominać o komunikacji między nimi, więc musimy zadbać o różnego rodzaju ścieżki i dojazdy. Pomóc w tym mogą nam pracownie projektowe. Kompleksowa aranżacja działki pozwoli uniknąć kłopotów po wybudowaniu domu. W ten sposób wszystko, co nam się marzy, będzie miało na działce swoje miejsce.

Leave a Reply