Okna w pokoju nastolatka

Mieszkanie pod jednym dachem z nastolatkiem nie jest łatwe. Zajęty swoim sprawami zapomina o naszych prośbach, a stałe kontrolowanie nie jest mile widziane. Można jednak uniknąć przynajmniej jednego drażliwego tematu – wietrzenia pokoju.

fot. Roto

Jednym z działań wpływających na obniżenie zużycia energii do ogrzewania domu jest montaż okien o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Sama izolacja jednak nie wystarczy, jeśli nie będziemy z nich umiejętnie korzystać. Zwłaszcza ze względu na oszczędność energii nie powinno się ich otwierać, gdy włączone są grzejniki. Trudno jednak oczekiwać, że będzie o tym pamiętał nastolatek. Z drugiej strony ciągłe kontrolowanie jego lokum będzie traktował jako naruszenie swojej prywatności. By uniknąć nieporozumień i nie wydawać majątku na ogrzewanie, warto wyposażyć okna w magnetyczny czujnik sterujący termostatem Roto E-Tec MTS. Zasada jego działania jest prosta.

Otwarcie okna powoduje przemieszczenie okucia po obwodzie skrzydła, a tym samym zwarcie obwodu elektrycznego w czujniku MTS. Płynący prąd ogrzewa czujnik temperatury w termostacie i symuluje przez to podwyższoną temperaturę pomieszczenia. Na bodziec ten reaguje połączony z czujnikiem okiennym zawór termostatyczny, odcinając dopływ ciepłej wody. Po zamknięciu okna, grzejnik zostaje ponownie włączony. Pozwala to zaoszczędzić nawet do 50% energii. Czujnik MTS wyłączy też klimatyzator, chłodzący latem nagrzane pomieszczenie.

rys. MTS

Estetyka okien

Nastolatkom zależy na tym, aby charakter ich pokoju był oryginalny. Zazwyczaj więc jego wystrój często się zmienia zależnie od zainteresowań, przeważnie też „w kontrze” do stylu preferowanego przez rodziców. Aby nie okazało się, że po kolejnym przemeblowaniu nie pasują do koncepcji wnętrza wybrane z rozmysłem zawiasy okienne, zdecydowanie lepiej będzie od razu zamówić okna, w których zawiasów nie będzie widać. Zapewni to okucie Roto NT Designo.

Roto NT Designo

Cały mechanizm jest ukryty pod przylgą skrzydła i tym samym niewidoczny na oknie. Okucie to jest przeznaczone do okien rozwiernych i rozwierno-uchylnych z drewna, PVC i aluminium o różnych kształtach i masie skrzydła do 150 kg. Nawet jeśli okna nie mają ekskluzywnego designu, bez widocznych zawiasów wyglądają lekko i elegancko. Dzięki zamontowaniu dodatkowego odciążnika możliwe jest wykonanie także dużych okien z ciężkimi pakietami dźwiękoszczelnymi, które mogą się przydać, gdy dorastająca pociecha nagle zechce słuchać głośnej muzyki lub grać na perkusji.

Sposób na przeciąg

Maksymalny kąt otwarcia skrzydła okna z okuciem Roto NT Designo wynosi 95°. Można je w tym – i każdym innym – położeniu zablokować. Nie trzeba w tym celu korzystać ze starych sposobów – blokowania okna doniczką lub innymi przedmiotami. Okucie to można także zintegrować z hamulcem rozwarcia. Powoduje on, że skrzydło jest stabilnie blokowane w wybranej pozycji otwarcia. Nie musimy się więc obawiać, że niezamknięte przez nastolatka okno zatrzaśnie się wskutek gwałtownych podmuchów wiatru lub przeciągu.

fot. Roto

Leave a Reply