Łóżeczko dla zdrowego snu dziecka

Sen dziecka, szczególnie od pierwszych miesięcy jego życia, jest najważniejszą czynnością dla prawidłowego rozwoju malucha. Jak rodzic może przygotować miejsce odpoczynku i regeneracji swojemu dziecku? Chodzi przecież o to, by czas spędzony w łóżeczku był jak najbardziej efektywnie wykorzystany przez organizm malucha. Szczególnie podczas nocnego snu. 

Dziecko potrzebuje, tak samo jak dorosły, wygody, przytulnej i atrakcyjnej oprawy swojego miejsca spoczynku. W przypadku Maluszka sprawa jakości jest delikatna jak on sam, bo ma wpływ na to, by jego intensywny rozwój był zdrowy.

lozeczko dla dziecka (1)

Czym jest spokojny, zdrowy sen dla dziecka? 

W pierwszym okresie życia dziecka, sen jest mu niezbędny do prawidłowego rozwoju na wielu płaszczyznach. Zdrowy sen, oprócz wypoczynku, umożliwia regenerację organizmu i rozwój prawidłowej postawy ciała. By zapewnić dziecku zdrowy sen trzeba spełnić kilka warunków. Są to przede wszystkim  emocjonalne poczucie bezpieczeństwa maluszka, spokojne otoczenie, wygodne łóżeczko z zabezpieczeniami i cisza. W związku z tym, że wzrok dziecka w pierwszych miesiącach życia jest jeszcze bardzo wrażliwy na bodźce zewnętrzne, ważną rolę pełni delikatna kolorystyka i minimalistyczna aranżacja przestrzeni. Każda z przesłanek zdrowego snu zasługuje na uwagę. Poniższy tekst odpowie na pytanie czym warto się kierować podczas poszukiwania idealnego  łóżeczka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Łóżeczkowy świat niemowlaka 

Łóżeczko jest najważniejszym zakupem rodziców w trakcie oczekiwania na narodziny dziecka. Rozciąga się przed nimi morze możliwości. Co wybrać? Przystawkę do łóżka rodziców, czy niezależne łóżeczko? A jeśli łóżeczko, to czy mniejsze i typowe dla niemowlaka czy z opcją przebudowania na tapczanik? Jak zapewnić dziecku to, co najlepsze dla jego zdrowia i nie dać się zwariować zbędnym udogodnieniom i cenom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na co zwrócić uwagę szukając idealnego łóżeczka? 

Materiał wykonania – niemowlaki są wrażliwe na alergeny. Łóżeczko składające się z innych materiałów niż atestowane, stanie się zagrożeniem dla zdrowia dziecka Szczególnie wtedy gdy nauczy się stać na własnych nóżkach i brać wszystko do buzi – łącznie ze szczebelkami łóżeczka. Polska marka Pinio produkuje łóżeczka z polskiego drzewa m. in. sosnowego lub płyty MDF. Dzięki temu meble nie są ciężkie. Można je umieścić w pokoju rodziców zamiast przystawki do łóżka, a kiedy rodzice uznają, że dziecko jest gotowe, przestawią do osobnego pokoju.

Oczywistym uzupełnieniem szkieletu łóżeczka jest odpowiedni materac – należy tutaj zwrócić uwagę na to, czy posiada stosowne atesty, takie jak np. PZH i OKO tex Standard. Idealny materac musi zapewniać wyjątkowy komfort snu i cyrkulację powietrza, zapewnią to poziome i pionowe kanały wentylacyjne. Dodatkową wartością będzie twarda bezpieczna krawędź materaca, która poprawia bezpieczeństwo i ułatwia maluchowi pokonywanie pierwszych kroków. Pinio w swojej ofercie posiada dwustronny materac charakteryzujący się nowoczesną konstrukcją w dzianinowym pokrowcu, który blokuje rozwój roztoczy, alergenów lub grzybów.

Dzięki konstrukcji umożliwiającej zawieszenie materaca na kilku poziomach łóżeczko będzie rosło wraz z dzieckiem. Im maluch będzie większy, tym rodzic niżej zawiesi materac i uniknie ryzyka wypadnięcia przez dziecko.Jeśli rodzic woli jeden zakup na lata, zwróci uwagę na większy rozmiar łóżeczka z opcją demontażu kilku szczebelków, oraz możliwość późniejszej przebudowy łóżeczka na tapczanik. Dzieci rosną jeszcze szybciej niż się spodziewamy a takie łóżeczo-tapczanik może służyć nawet do 6 roku życia dziecka. Możliwość demontażu szczebelków bardzo ułatwi życie dziecku i rodzicom gdy maluch zacznie się samodzielnie poruszać. Doświadczy większej swobody i samodzielności, a rodzic nie będzie musiał czujnie nasłuchiwać, czy jego maluch przypadkiem już się nie obudził i szuka wyjścia z łóżeczka by się pobawić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodatki do łóżeczka 

Dodatki i tekstylia do łóżeczka mogą, oprócz funkcjonalności, nadać atrakcyjnego i indywidualnego charakteru. Wielu producentów mebli dodatkowo posiada w swojej ofercie akcesoria do łóżeczek. Funkcjonalnym dodatkiem do łóżeczka jest szuflada na kółkach, będąca wytrzymałym, praktycznym i pojemnym schowkiem, który zmieści pościel oraz wszelkie niezbędne rzeczy a nawet zabawki dziecka. Co ciekawe, szuflada może także pełnić funkcję drugiego spania, po umieszczeniu w niej materaca stosownej wielkości. W pierwszym okresie życia malucha przyda się nakładka do przewijania. Można ją zamontować na łóżeczku lub komodzie a gdy maluch wyrośnie, zdemontować bez szkody dla mebla. Dla wielu rodziców niezbędnym dodatkiem jest ochraniacz do łóżeczka wiązany sznureczkami do szczebelków. Może pełnić funkcję ochronną a ciekawe wzornictwo dostępne na rynku umożliwia wprowadzenie dowolnej aranżacji. Zagłębienie się w świat niezliczonych wzorów i kolorów kocyków, otulaczy i narzut może zawrócić w głowie niejednemu rodzicowi.

Meble: Pinio

Zdjęcia: Blue Jeans https://www.instagram.com/in_blue_jeans/ , Pinio

Leave a Reply