Gotowe projekty domów jednorodzinnych to atrakcyjna alternatywa dla projektów indywidualnych. Dostosowane do naszych warunków klimatycznych, zaplanowane zgodnie z najnowszymi wymaganiami technicznymi i aktualnymi trendami w architekturze, są chętnie wybierane przez osoby realizujące jedno z największych marzeń – własny dom.
Co istotne, gotowe projekty domów są znacznie tańsze niż te wykonywane na indywidualne zamówienie, a ich olbrzymia baza umożliwia wybór domu dokładnie dostosowanego do potrzeb, oczekiwań i gustów przyszłych mieszkańców.
Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu?
-
Powierzchnia zabudowy
Domy piętrowe zajmują mniej miejsca na działce niż domy parterowe o tej samej powierzchni, jeżeli więc dysponujemy mniejszą parcelą, warto przemyśleć budowę domu dwukondygnacyjnego. Jeżeli dom chcemy budować etapami, dobrym rozwiązaniem jest poddasze użytkowe, które wykończyć można w późniejszym terminie, kiedy np. będziemy chcieli wydzielić osobne pomieszczenia dla dorosłych już dzieci.
Powierzchnia zabudowy da nam obraz tego, ile miejsca działce zajmie dom. Dzięki temu już na etapie wyboru projektu możemy podjąć decyzję o wielkości przydomowego ogródka czy dodatkowych budynków na działce, takich jak altany ogrodowe czy osobny garaż.
-
Typ zabudowy
Pierwszą decyzją, jaką najczęściej podejmujemy myśląc o własnym domu, jest typ zabudowy. Gotowe projekty domów to zarówno domy parterowe, jak i te z użytkowym poddaszem lub nowoczesne domy piętrowe, które niewiele wspólnego mają już z nudną „kostką”. Nasze oczekiwania należy skonfrontować z uzyskanymi warunkami zabudowy dla terenu, na którym planujemy się budować – to one w dużej mierze determinują wybór projektu, określając jakie gabaryty może mieć dom.
Określając swoje potrzeby mieszkaniowe warto posłużyć się podaną przy każdym projekcie powierzchnią użytkową, która sumuje powierzchnie pomieszczeń mieszkalnych, czyli salonu, kuchni, łazienki, sypialni, bez uwzględniania pomieszczeń gospodarczych i pomocniczych. Znając wskazaną przez gminę powierzchnię zabudowy, łatwiej nam będzie podjąć decyzję, czy wystarczy nam powierzchnia parterowa czy też konieczne będzie dodatkowe piętro.
-
Powierzchnia mieszkalna
Jak oszacować wygodną powierzchnię mieszkalną? Warto porównać opisane w projekcie powierzchnie pomieszczeń z tymi, z którymi mamy do czynienia w obecnym mieszkaniu lub z innymi, w których bywamy, np. u przyjaciół.
Porównując przestrzeń mieszkalną nowego projektu domu z naszym obecnym lokum, warto wziąć pod uwagę również wysokość pomieszczeń, która wpływa na wrażenie przestronności. Mieszkanie w bloku najczęściej ma pomieszczenia o wysokości ok. 2,5 m, ale już lokal w starej kamienicy nawet 3,7 m. Wnętrza w standardowych projektach domów są wysokie na 2,6 czy 2,8 m.
Wnętrza w projektach domów mają różne powierzchnie, wszystko zależy od naszych potrzeb, oczekiwań i oczywiście zasobności portfela. Warto jednak pamiętać, że:
- wygodny salon nie powinien być mniejszy niż 20 mkw, ale coraz popularniejsze otwarte przestrzenie łączące funkcje różnych pomieszczeń np. salonu i jadalni, mają powierzchnię nawet ok. 40 mkw – to rozwiązanie idealne dla rodzin, które lubią spędzać ze sobą czas.
- kuchnia z wyspą powinna mieć m.in. 15-20 mkw, jeżeli planujemy zamknięte pomieszczenie.
- łazienki zaczynają się już od 3 mkw, ale są to zwykle toalety ewentualnie z kabiną prysznicową, traktowane jako łazienki gospodarcze czy dla gości. Łazienka wygodna i funkcjonalna może mieć powierzchnię nawet do 12 mkw.
- sypialnie czy dodatkowy pokój powinny mieć 10-20 mkw. Warto zwrócić uwagę, że pokój sypialniany dziecka powinien być większy niż sypialnia rodziców, gdyż służy mu nie tylko do spania, ale również do nauki, zabawy czy spotkań z kolegami.
- garderoby czy spiżarnie nie powinny być one mniejsze niż 2 mkw. Jeżeli nie mamy tyle miejsca lepiej zrezygnować z osobnego schowka, bo i tak nie będzie funkcjonalny, i zastosować szafy wnękowe.
- około 15 % powierzchni netto podanej w projekcie zajmują niezbędne korytarze, hole, wiatrołap oraz schody wewnętrzne.
-
Usytuowanie budynku na działce
Każdy projekt domu przedstawiony jest w formie wizualizacji, wskazującej wygląd wszystkich elewacji: przednich, tylnych, bocznych. Dostępne są również rzuty projektu wnętrza, dzięki czemu zapoznać możemy się nie tylko z powierzchnią konkretnego wnętrza, ale również z rozkładem pomieszczeń. To pozwoli nam optymalnie dopasować projekt domu względem stron świata.
Warto bowiem pamiętać, że idealne usytuowanie domu na działce to takie, gdy okna wychodzą na trzy strony działki, a tylko z jednej, z północnej na ulicę. Wtedy na północy możemy zaplanować garaż, pomieszczenia dodatkowe czy kuchnię, która z uwagi na prace domowe jest i tak najcieplejszym pomieszczeniem (ponadto dla wygody wnoszenia np. zakupów, dobrze gdy sąsiaduje z garażem). Na południu zaś znajdują się wnętrza reprezentacyjne, na przykład salon, a na wschodzie sypialnie. Na zachodniej stronie warto zaplanować pomieszczenia, w których przebywamy w dzień, ale w nich nie śpimy.
-
Projekty wnętrz
Rzut pomieszczeń projektu domu da nam minimalne wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał nasz nowy dom od środka. Możemy zauważyć, gdzie zaplanowane są okna i drzwi, jak funkcjonalna dla nas jest komunikacja pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, ile miejsca zajmują schody.
Dla niektórych gotowych projektów przygotowane są ponadto projekty wnętrza, dzięki którym możemy już na wstępnym etapie poznać rozkład wyposażenia pomieszczeń w meble i niezbędne sprzęty. O ile jednak zewnętrzna architektura domu jednorodzinnego może być powtarzalna, o tym wnętrza wolimy już całkowicie podporządkować naszym oczekiwaniom i gustom. Przed wyborem projektu warto więc stworzyć samodzielnie plan wnętrza i wyposażenia, by sprawdzić, czy będzie ono zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne i ergonomiczne.
Jak samodzielnie stworzyć projekt wnętrza?
Nie każdy ma ochotę i budżet na to, by zatrudnić profesjonalnego architekta wnętrz, który zaprojektuje wygląd naszego domu, a tym bardziej robić to na etapie, kiedy projekt domu jeszcze nie jest w realizacji.
Jeżeli chcemy zobaczyć, jak będą wyglądały wnętrza projektu, według którego zbudujemy dom, musimy sami zaplanować i stworzyć wirtualną aranżację. Dotychczas to zadanie było możliwe tylko dla osób biegle posługujących się programami komputerowymi, skierowanymi właśnie do architektów. Teraz, dzięki nowoczesnej i niezwykle prostej aplikacji każdy z nas może stworzyć profesjonalny projekt wnętrza, zgodny ze swoimi oczekiwaniami i gustem.
Taką właśnie aplikacją, dostępną dla każdego, jest program do aranżacji wnętrz online ImoPlan. Do jego obsługi wystarczy jedynie dostęp do Internetu i dowolna przeglądarka – nie wymaga on instalacji dodatkowych pluginów czy instalowania programu na dysku twardym komputera. W przeciwieństwie do profesjonalnego oprogramowania dla projektantów, ImoPlan jest czytelny i łatwy w obsłudze dla każdego użytkownika.
Program www.ImoPlan.pl umożliwia zaprojektowanie własnego układu pomieszczeń (przy użyciu edytora 'kredki’) bądź skorzystania z kilku wzorcowych kształtów pomieszczeń, a dla osób budujących dom platforma pozwala na wykorzystanie właśnie jednego z bogatej bazy gotowych projektów domów.
W sprecyzowanym wnętrzu możemy dowolnie dobierać kolory ścian i podłóg oraz rozmieszczać wyposażenie, korzystając z blisko 10 000 gotowych przedmiotów: mebli, dekoracji czy elementów takich jak drzwi, okna itp. – aplikacja stale wzbogacać się będzie o kolejne elementy wystroju. Istnieje także możliwość importu naszych zdjęć posiadanych na dysku komputera, jako gotowego, nowego archetypu do biblioteki.
Niezwykłe możliwości daje w programie również trójwymiarowa technologia. Nasz projekt wnętrza możemy otworzyć w 3d i w czasie wirtualnego spaceru krok po kroku obejrzeć wygląd naszego domu od środka. Trójwymiarowa przestrzeni ułatwi nam podjęcie decyzji o tym, w co i jak wyposażyć nasz dom czy mieszkanie i jak komfortowo rozmieścić wszystkie niezbędne sprzęty, pozwoli uniknąć błędów aranżacyjnych czy ergonomicznych i nietrafionych zakupów.
Platforma www.ImoPlan.pl w pełnej, rozbudowanej wersji wystartuje w czerwcu 2014 roku. Ale już teraz możemy wypróbować jej zalety, tworząc kompletne projekty w dostępnej wersji testowej.