Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Dom, choć kojarzy się ze spokojną przystanią, dla małego dziecka może okazać się bardzo niebezpiecznym terenem pełnym przeszkód i zagrożeń. Zadaniem rodzica jest kompleksowe myślenie o tych trudnościach i maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa podopiecznych. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę, aby ryzyko spadło do minimum.

Uwaga na elektryczność

Jednym z kluczowych aspektów, na który musimy zwrócić uwagę, jest elektryczność. Gniazdka elektryczne są dla dziecka kuszącą niewiadomą – wystają ze ściany, mają otwory, więc może warto włożyć tam paluszki? Kontakty powinny być zasłonięte, a najlepiej zabezpieczyć je specjalnymi zaślepkami – są niedrogie, a praktycznie niwelują zagrożenie. Pamiętajmy także o okablowaniu – najlepiej, aby było schowane za meblami lub pod listwami, a przynajmniej spięte. Nie zapominajmy o wyłączaniu małych urządzeń (suszarek, lokówek, golarek) z gniazdek, szczególnie jeśli znajdują się w pobliżu wody. Co się tyczy samej łazienki, możemy zaopatrzyć się w maty antypoślizgowe i dywaniki, które zmniejszą ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Deskę klozetową dobrze zabezpieczyć przed otwarciem za pomocą odpowiednich przyssawek i haczyków.

bezpieczenstwo dziecka w domu

Niebezpieczne miejsca

Okna, drzwi i schody – to elementy o których bezwzględnie musimy pamiętać. Do zabezpieczenia schodów służy specjalna bramka, która chroni małe dzieci przed ewentualnym upadkiem. – Jeśli chodzi o bezpieczne rozwiązanie dla drzwi i okien, to warto zastanowić się nad zakupem klamek kodowych – zaznacza Robert Wagner, ekspert marki Yale. – Taką klamkę możemy otworzyć dopiero po wprowadzeniu kodu, co praktycznie uniemożliwia dziecku otwarcie drzwi lub okna. Montaż jest bardzo prosty, a całość nie wymaga dodatkowego okablowania, gdyż działa na baterie. To rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale także bardzo wygodne, gdyż pozwala na rezygnację z tradycyjnych kluczy – dodaje ekspert marki Yale. Kanty i ostre krawędzie mebli warto zasłonić specjalnymi ochraniaczami, dzięki którym nasi podopieczni nie nabiją sobie guza podczas zabawy. Jeśli chodzi o balkon, to kategorycznie powinniśmy towarzyszyć dziecku za każdym razem, kiedy znajduje się w jego pobliżu. Czujne oko to przeważnie najlepsza ochrona – pamiętajmy, że aż 70% wypadków, które przydarzają się dzieciom, ma miejsce właśnie w domach!

Klamka kodowa, fot. Yale

Klamka kodowa, fot. Yale

 

Chemia i drobiazgi

Pamiętajmy aby całą chemię, lekarstwa i wszystkie środki czystości trzymać w miejscu niedostępnym dla dziecka. Jeśli posiadamy w domu zwierzę, to zarówno miski z karmą, jak i akcesoria takie jak smycz czy kaganiec, powinniśmy zabezpieczać przed dzieckiem. Podobnie w przypadku kwiatów doniczkowych – dziecko może niechcący zrzucić ciężką donicę na siebie, ale także zatruć się rośliną. Zadbajmy o to, aby nie zostawiać na wierzchu drobnych przedmiot, którymi dziecko mogłoby się zadławić m.in. biżuterii, guzików, monet, przyborów do szycia. Dobrze także zrezygnować na pewien czas z obrusów – maluchy mają skłonność do pociągania ich za rogi, co grozi zrzuceniem na siebie zastawy lub oblaniem się gorącą kawą czy herbatą.

Leave a Reply