Jak na kilkunastu metrach kwadratowych pogodzić dziecięce indywidualności w różnym wieku, o zazwyczaj odmiennych zainteresowaniach i gustach? Punktem wyjścia niech będzie pomysłowe urządzenie naszym dzieciom wspólnego pokoju!
Między rodzeństwem często dochodzi do sprzeczek, a bracia i siostry niezależnie od wieku uwielbiają ze sobą rywalizować. Rodzice z doświadczeniem wiedzą, że już urządzanie pokoju dla jedynaka jest nie lada wyzwaniem. W przypadku aranżowania wspólnej przestrzeni dla rodzeństwa skala trudności zdecydowanie rośnie. Przedszkolaki i nastolatkowie, chłopcy i dziewczynki, różnią się zainteresowaniami, mają inne ulubione kolory i chciałyby samodzielnie decydować o wyglądzie swoich czterech kątów. Poza względami estetycznymi rodzice muszą pamiętać o funkcjonalności. Stosunkowo mały metraż sprawia, że rozsądnie i pomysłowo trzeba podejść do tematu spania, przechowywania ubrań i zabawek, czy wygospodarowania wspólnego miejsca do nauki. Z pomocą przychodzą producenci mebli i dodatków do pokojów dziecięcych. Na rynku jest kilka ciekawych rozwiązań, które ułatwią rodzicom zadanie, a zarazem zyskają akceptację najmłodszych domowników.
Spanie na piętrze
O społecznych i funkcjonalnych zaletach łóżka piętrowego można by było napisać pracę magisterską. Z punktu widzenia rodziców ułatwia rozmieszczenie poszczególnych mebli w pokoju i zajmuje mało miejsca, co w przypadku wspólnego pokoju jest niezwykle ważne. Dzieciom zapewnia intymność, ale może też stanowić przedmiot ich zabawy udając statek kosmiczny czy okręt.
– Od kilku lat obserwujemy zdecydowany wzrost sprzedaży łóżek piętrowych. To zasluga pokolenia dzisiejszych 30-latków, którzy pamiętają ile wspaniałych wspomnień z dzieciństwa mają dzięki mieszkaniu pod/nad bratem – mówi pracownik sklepu My Room /www.myroom.pl/ z meblami i dodatkami do pokoju dziecięcego.
Kupując łóżko piętrowe szczególną uwagę trzeba zwrócić na jakość wykonania, stabilność konstrukcji mebla oraz bezpieczeństwo dzieci.
– Nasze łóżka wykonane są z drewna i płyty MDF, dzięki czemu są bardzo trwałe i mogą służyć dzieciom przez wiele lat. Cechą szczególną łóżek piętrowych z oferty My Room jest drabinka, która ustawiona jest do podłogi pod kątem 60°, a nie jak zazwyczaj 90°. Ułatwia to dzieciom wchodzenie i schodzenia z łóżka i praktycznie eliminuje ryzyko spadnięcia – dodaje pracownik My Room.
Projektanci marki My Room pomyśleli również o przechowywaniu. Pod łóżkami piętrowymi jest miejsce na specjalne wysuwne szuflady, w których możemy trzymać zabawki, albo ubrania. Poza tradycyjnym łóżkiem piętrowym z dwoma miejscami do spania o wymiarach 90 x 200 cm, w ofercie My Room jest specjalne łóżko dedykowane do wspólnego pokoju nastolatka i przedszkolaka. Dolne łóżko ma wymiary 120 x 200 i zapewnia większy komfort spania starszemu dziecku. Łóżka piętrowe ze sklepu My Room dostępne są w kolorach – białym, granatowym i kawowym, a całość utrzymana jest w eleganckiej klasycznej stylistyce.
Wspólne centrum zabaw
Autorskim pomysłem sklepu My Room, który idealnie sprawdzi się w pokoju rodzeństwa jest stolik edukacyjny MyTable. Mebel ten ma szerokie spektrum zastosowań. MyTable wyposażony jest w specjalną rolkę, z której papier rozwijany jest na blat stolika. Dzięki temu w zaledwie kilka chwil rodzeństwo zyskuje bardzo dużą powierzchnię do malowania lub nauki pisania. W przerwach pomiędzy malowaniem MyTable może być miejscem rozstawienia domku dla lalek lub toru wyścigowego. W przypadku tego mebla również pomyślano o odwiecznym problemie miejsca na dziecięce ubrania, książki i zabawki. Stolik wyposażony jest w 4 płytkie szuflady znajdujące się bezpośrednio pod blatem, które są idealne do przechowywania kredek, flamastrów, farb itp.
Oprócz tego pod stolikiem umieszczone są dwie głębokie szuflady na kółkach, które w zależności od potrzeb mogą być skrytką na książki lub zabawki. Wysokość mebla została tak zaprojektowana, aby mógł z powodzeniem służyć zarówno maluchom w wieku żłobkowym /np. 2-latkom/, jak i przedszkolnym starszakom. Co ciekawe, stolik może rosnąć wraz z naszymi dziećmi. Wystarczy tylko dobrać odpowiedniej długości nogi, a z niskiego stolika dla najmłodszych zamieni się w biurko dla nastolatka.
Rzeczy cały czas przybywa
Jedną z największych bolączek rodziców jest brak miejsca na przeróżne rzeczy związane z dziećmi. Warto w związku z tym odpowiednio przygotować się na to, że dziecięcych ubrań, książek i zabawek będzie bardzo szybko przybywać, szczególnie w przypadku posiadania dwójki lub większej liczby dzieci. Już na etapie projektowania zadbajmy o dostatecznie dużą ilość szuflad i półek. Większość producentów mebli dziecięcych oferuje szafy i regały o zróżnicowanych wymiarach, które z powodzeniem dostosujemy do potrzeb naszego pokoju.