Jak zaaranżować jeden pokój dla rodzeństwa?

Jak na kilkunastu metrach kwadratowych pogodzić dziecięce indywidualności w różnym wieku, o zazwyczaj odmiennych zainteresowaniach i gustach? Punktem wyjścia niech będzie pomysłowe urządzenie naszym dzieciom wspólnego pokoju!

Między rodzeństwem często dochodzi do sprzeczek, a bracia i siostry niezależnie od wieku uwielbiają ze sobą rywalizować. Rodzice z doświadczeniem wiedzą, że już urządzanie pokoju dla jedynaka jest nie lada wyzwaniem. W przypadku aranżowania wspólnej przestrzeni dla rodzeństwa skala trudności zdecydowanie rośnie. Przedszkolaki i nastolatkowie, chłopcy i dziewczynki,  różnią się zainteresowaniami, mają inne ulubione kolory i chciałyby samodzielnie decydować o wyglądzie swoich czterech kątów. Poza względami estetycznymi rodzice muszą pamiętać o funkcjonalności. Stosunkowo mały metraż sprawia, że rozsądnie i pomysłowo trzeba podejść do tematu spania, przechowywania ubrań i zabawek, czy wygospodarowania wspólnego miejsca do nauki. Z pomocą przychodzą producenci mebli i dodatków do pokojów dziecięcych. Na rynku jest kilka ciekawych rozwiązań, które ułatwią rodzicom zadanie, a zarazem zyskają akceptację najmłodszych domowników.

fot. My Room

Spanie na piętrze

O społecznych i funkcjonalnych zaletach łóżka piętrowego można by było napisać pracę magisterską. Z punktu widzenia rodziców ułatwia rozmieszczenie poszczególnych mebli w pokoju i zajmuje mało miejsca, co w przypadku wspólnego pokoju jest niezwykle ważne. Dzieciom zapewnia intymność, ale może też stanowić przedmiot ich zabawy udając statek kosmiczny czy okręt.

Od kilku lat obserwujemy zdecydowany wzrost sprzedaży łóżek piętrowych. To zasluga pokolenia dzisiejszych 30-latków, którzy pamiętają ile wspaniałych wspomnień z dzieciństwa mają dzięki mieszkaniu pod/nad bratem – mówi pracownik sklepu My Room /www.myroom.pl/ z meblami i dodatkami do pokoju dziecięcego.

fot. My Room

Kupując łóżko piętrowe szczególną uwagę trzeba zwrócić na jakość wykonania, stabilność konstrukcji mebla oraz bezpieczeństwo dzieci.

Nasze łóżka wykonane są z drewna i płyty MDF, dzięki czemu są bardzo trwałe i mogą służyć dzieciom przez wiele lat. Cechą szczególną łóżek piętrowych z oferty My Room jest drabinka, która ustawiona jest do podłogi pod kątem 60°, a nie jak zazwyczaj 90°. Ułatwia to dzieciom wchodzenie i schodzenia z łóżka i praktycznie eliminuje ryzyko spadnięcia – dodaje pracownik My Room.

Projektanci marki My Room pomyśleli również o przechowywaniu. Pod łóżkami piętrowymi jest miejsce na specjalne wysuwne szuflady, w których możemy trzymać zabawki, albo ubrania. Poza tradycyjnym łóżkiem piętrowym z dwoma miejscami do spania o wymiarach 90 x 200 cm, w ofercie My Room jest specjalne łóżko dedykowane do wspólnego pokoju nastolatka i przedszkolaka. Dolne łóżko ma wymiary 120 x 200 i zapewnia większy komfort spania starszemu dziecku. Łóżka piętrowe ze sklepu My Room dostępne są w kolorach – białym, granatowym i kawowym, a całość utrzymana jest w eleganckiej klasycznej stylistyce.

Wspólne centrum zabaw

Autorskim pomysłem sklepu My Room, który idealnie sprawdzi się w pokoju rodzeństwa jest stolik edukacyjny MyTable. Mebel ten ma szerokie spektrum zastosowań. MyTable wyposażony jest w specjalną rolkę, z której papier rozwijany jest na blat stolika. Dzięki temu w zaledwie kilka chwil rodzeństwo zyskuje bardzo dużą powierzchnię do malowania lub nauki pisania. W przerwach pomiędzy malowaniem MyTable może być miejscem rozstawienia domku dla lalek lub toru wyścigowego. W przypadku tego mebla również pomyślano o odwiecznym problemie miejsca na dziecięce ubrania, książki i zabawki. Stolik wyposażony jest w 4 płytkie szuflady znajdujące się bezpośrednio pod blatem, które są idealne do przechowywania kredek, flamastrów, farb itp.

Oprócz tego pod stolikiem umieszczone są dwie głębokie szuflady na kółkach, które w zależności od potrzeb mogą być skrytką na książki lub zabawki. Wysokość mebla została tak zaprojektowana, aby mógł z powodzeniem służyć zarówno maluchom w wieku żłobkowym /np. 2-latkom/, jak i przedszkolnym starszakom. Co ciekawe, stolik może rosnąć wraz z naszymi dziećmi. Wystarczy tylko dobrać odpowiedniej długości nogi, a z niskiego stolika dla najmłodszych zamieni się w biurko dla nastolatka.

fot. My Room

Rzeczy cały czas przybywa

Jedną z największych bolączek rodziców jest brak miejsca na przeróżne rzeczy związane z dziećmi. Warto w związku z tym odpowiednio przygotować się na to, że dziecięcych ubrań, książek i zabawek będzie bardzo szybko przybywać, szczególnie w przypadku posiadania dwójki lub większej liczby dzieci. Już na etapie projektowania zadbajmy o  dostatecznie dużą ilość szuflad i półek. Większość producentów mebli dziecięcych oferuje szafy i regały o zróżnicowanych wymiarach, które z powodzeniem dostosujemy do potrzeb naszego pokoju.

Leave a Reply