Jak urządzić pokój ucznia?

We wrześniu, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, rodzice nie tylko planują zaopatrzenie swojego dziecka w niezbędne przybory szkolne, ale i często zachodzą w głowę jak urządzić pokój. Podpowiadamy co należy zrobić, aby w takie miejsce nie tylko służyło świetnej zabawie, ale i efektywnej nauce.


Zbadanie potrzeb

Pokój dziecka powinien być słoneczny. Nie tylko optycznie wyda się wówczas większy, ale też sprawi, że maluchowi będzie lepiej się w nim odrabiało lekcje. Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna edukację w zerówce czy też szkole podstawowej, pamiętaj, że potrzebuje osobnego biurka, przy którym będzie mogło odrabiać lekcje, a także wygodnego krzesła z oparciem. Istotne jest też łóżko. Na popularności zyskują te, które rosną razem z dzieckiem, są ekonomiczne i wygodne. Dla dziecka, które rozpoczyna szkołę podstawową możesz też z powodzeniem wybrać większe łóżko, które posłuży na kilka lat. Warto tu skorzystać z porady specjalistów w sklepach i dobrać odpowiedni materac, na którym dziecko będzie się wysypiało. Nadal bardzo ważne jest też miejsce do zabawy i takiego kącika nie może zabraknąć w pokoju.

Dobra organizacja

Kiedy dokonacie już zakupów, przemalujecie pokój na kolor wybrany przez dziecko (warto pamiętać, że jasne i ciepłe barwy sprzyjają efektywnej nauce), zakupicie nowy zestaw mebli, czy też dokonacie renowacji tych starych, czas na odpowiednie rozmieszczenie. Według starej, sprawdzonej zasady, biurko najlepiej stawiać w dobrze doświetlonych miejscach, przy oknie. Jeśli nie jest to możliwe, koniecznie trzeba pomyśleć o dobrym oświetleniu, tu nie warto oszczędzać, ale też przesadzać. Badania pokazują, że dziecko nie potrzebuje ostrego światła, w zupełności wystarczy takie, przy którym można swobodnie czytać. Jeśli Twoje dziecko jest molem książkowym, koniecznie pomyśl też o lampce do czytania, zamontowanej przy łóżku. W pokoju dziecka potrzebna jest wolna przestrzeń. Nastolatek wykorzysta ją do spotkań z rówieśnikami podczas prowadzenia różnych projektów, dziewczynki natomiast do ćwiczenia rozmaitych układów tanecznych. – Na naszym osiedlu dostępne są lokale z 3 sypialniami, gdzie każdy z nich można zaaranżować na komfortowy pokój dla dziecka – mówi Weronika Potarzycka, z biura sprzedaży Planetbud Development, na Osiedlu Wiosennym II powstają mieszkania z dopłatą w programie MdM.

Inne ważne czynniki

W dobie komputera, ważne, aby dziecko korzystało z niego mądrze. Ekran monitora musi być ustawiony tyłem do okna. Ważne też by w podczas użytkowania komputera  pamiętać o włączaniu oświetlenia, aby monitor nie kontrastował zbyt mocno z pozostałą, ciemną częścią pokoju. Powinniśmy też zadbać, by w pokoju dziecka temperatura nie przekraczała 20 stopni Celsjusza, wówczas dzieci mają najlepsze warunki do efektywnej nauki.

Leave a Reply