Jak stworzyć przytulny pokój dla dziecka, spójny z aranżacją całego domu?

2-mama-dziecko-pokoj

Pokój dziecięcy to szczególne miejsce w domu. Zasługuje na uwagę chociażby dlatego, że będzie prawdopodobnie towarzyszyć maluszkowi od pierwszych chwil jego życia. Z tego względu musi być to miejsce przyjazne, pełne kolorów i stwarzające aurę bezpieczeństwa. Jeśli jesteś młodym rodzicem lub w niedalekiej przyszłości spodziewasz się dziecka i szukasz inspiracji, przeczytaj poniższy artykuł.

Co powinno znaleźć się w pokoiku dziecięcym?

Dziecko już od najmłodszych lat potrzebuje miejsca, które będzie przygotowane tylko dla niego. Bezpieczna przestrzeń pomaga w prawidłowym rozwoju malucha, dlatego rodzice powinni szczególnie przyłożyć się do aranżacji jego pokoju. Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, czyli łóżeczka. Pamiętajcie, by zawsze dobierać materac o kilkanaście centymetrów większy od dziecka, by rosnąc nie czuło się niekomfortowo. Spokojny sen nie tylko pozytywnie wpływa na samego maluszka, ale również pozwala wypocząć jego rodzicom. To, co dziecko widzi zaraz po przebudzeniu jest bardzo istotne, dlatego najlepszym wyborem będzie stonowana kolorystyka. Szczególnie poleca się pastelowe barwy. Dziewczynki na pewno pokochają wszelkie odcienie różu i fioletu, zaś chłopcy – niebieskiego czy zieleni. Warto pamiętać również o dodatkach. Plakaty z postaciami z bajek, zabawki i figurki pozwolą stworzyć przytulny klimat. Jeśli spodziewasz się bliźniaków, wydziel przestrzeń w pokoju dla każdego z osobna. Pamiętaj, by wraz z wiekiem modyfikować wystrój, tak by był dopasowany do stopnia dojrzałości malucha.

Jaki projekt domu wybrać, by był odpowiedni dla całej rodziny?

Chociaż pokój dziecięcy jest niezwykle istotny, nie należy zapominać także o reszcie domu. Wybierając projekt trzeba zwrócić uwagę na metraż, jak i liczbę kondygnacji. Młodsze dzieci lepiej mieć na oku, dlatego warto, by pokój rodziców znajdował się zaraz obok pokoju malucha. Z wiekiem dziecko będzie potrzebować prywatności, dlatego dobrze jest postawić na konstrukcję z poddaszem do adaptacji. Przez pierwsze lata życia może służyć jako składzik, zaś później przeobrazić się w pokój dla nastolatka. Rodzina o klasycznym modelu 2+2 może zaczerpnąć informacji ze strony https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172422-jaki-dom-dla-4-osobowej-rodziny.html, gdzie znajduje się mnóstwo praktycznej wiedzy ułatwiającej wybór projektu domu. Przy tak poważnej inwestycji, jaką jest budowa domu, nie należy zapominać o tym, że sytuacja stale się zmienia i nieoczekiwanie rodzina może się powiększyć. Dlatego lepiej zawczasu zdecydować się na większy metraż i podzielić przestrzeń, tak by w razie potrzeby móc przeobrazić któreś z pomieszczeń w pokój dziecięcy. Z pewnością będzie to pomocne także przy niespodziewanych wizytach teściów.

Leave a Reply