Forum Budowlane » Domy prefabrykowane, szkielet stalowy

Energooszczedne domy o konstrukcji stalowej

  • 3 wpisy
  17 lutego 2012 17:08:35 CET

  Coraz częściej słyszy się o budowaniu energoosczędnych domów. Ciekawe rozwiązanie proponuje ArtHauss, budują domy o stalowej konstrukcji ktore zapewniaja spokój o trwałość na całe tata. Wszystkie projekty i technologie zostały wielokrotnie sprawdzone aby osiągać jak najwieksza efektywność domów. W domach wykorzystywane są np. instalacja solarna wraz z kolektorami dachowymi.

  • 25 wpisy
  17 lutego 2012 22:17:55 CET
  Szanowny / Szanowna san25,
  forum ma służyć propagowaniu szkieletu stalowego i dyskusji nad tą technologią. Nie jest to miejsce na darmową reklamę konkretnych firm. Dlatego proszę o więcej informacji o opisywanych rozwiązaniach: czy mieszkał Pan / Pani w takim domu? Budował/ widział Pan / Pani taki dom? Gdzie stoi? Czy możemy prosić o zdjęcia?

  Wracając do tematu: technologia stalowa faktycznie jest rozwiązaniem na lata, a z założenia domy takie są energooszczędne. Właściwe dobranie okładzin izolacyjnych pozwala na uzyskanie współczynnika przenikalności cieplnej na poziomie nawet 0,10 W/m2K.

  Myśląc o budownictwie energooszczędnym lub pasywnym trzeba pamiętać o odpowiedniej izolacji fundamentu (najlepiej fundament płytowy) i instalacjach (rekuperacja, efektywne źródło ogrzewania). Szkielet stalowy z pewnością jest bardzo dobrą bazą do takiego budowania. W razie zainteresowania chętnie podejmiemy dyskusję na ten temat, jednak bez ograniczania się do rozwiązania jednej konkretnej firmy.
  • 3 wpisy
  20 lutego 2012 09:35:22 CET

  Szanowny MichalBacia

  Owszem widziałam taki dom, od początku jego powstawania. Inaczej nie odważyłabym się pisać że to co oferuje firma jest sprawdzony i dobrym rozwiazaniem dla budowy energooszczędnego domu.

  Dobrane odpowiednio okładziny izolacyjne zapewniają uzyskanie współczynnika przenikalności cieplnej dla domów ArtHauss 0,16 W/m2K.

  Jeśli chodzi o energooszczędność domów została osiągnieta przez zastosowanie odpowiedniej struktury scian, do ich wykonania zostaly wykorzystane;
  Płyta G/K o grubosci 12mm
  Folia paroizolacyjna
  Płyta OSB o grubosci 10mm
  Szkielet OSB, wodoodporny wypelniony piana poliuretanowai blokami styropianowymi 160mm
  Folia paroprzepuszczalna
  Płyta OSB o grubosci 22mm
  konstrukcja nosna elewacji zewnetrznej o grubosci 22mm oraz elewacja zew. o grubosci 19mm.
  Grubość sciany wynosi 245mm.

  W domach wykorzystana została np. instalacja pompy ciepła na potrzeby ogrzania domu, może zostać zainstalowana również w zależności od gustu, instalacja solarna + kolektory dachowe (2 sztuki) bądź instalacja wiatrowa + Turbina pionowa (500kW) panele fotowoltaiczne (200W).

  Zgadzam sie ze jest to dobra baza do budowania, przeciez najwyzsze budynki swiata powstaja na bazie szkieletu stalowego. Dtalego tez jest to bardzo dobre rozwiazanie dla budowania domow jednoorodzinnych.

  • 25 wpisy
  20 lutego 2012 13:25:35 CET
  dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze 2 pytania:
  1. gdzie można zobaczyć dom zbudowany w tej technologii?
  2. w którym miejscu w opisywanej ścianie znajduje się szkielet stalowy?
  • 3 wpisy
  20 lutego 2012 16:41:37 CET
  ten można zobaczyć w Częstochowie, na terenie firmy ArtHauss.
  2. szkielet stalowy w opisanej ścianie znajduję się pomiędzy płytą G/K , paroelementami a płytą OSB. Szkielet wypełniony jest pianka poliuretanową i blokami styropianu.
  • 25 wpisy
  21 lutego 2012 13:02:08 CET
  1. Rozumiem, że jest to dom pokazowy, niezamieszkany?
  2. czy jedyną izolacją konstrukcji od zewnątrz jest OSB? czy nie występują mostki cieplne?
  • 46 wpisy
  13 marca 2012 22:59:58 CET
  Drąży Pan Panie Michale temat i słusznie ponieważ jak czytam o sposobie ocieplenia tego domu to nigdy nie uwierzę , że ten szkielet nie skoroduje . Po pierwsze , nigdy nie wolno żadnego domu szkieletowego ( ani drewnianego , ani o stalowej konstrukcji ) , jak również z bala docieplać styropianem . To może zrobić tylko kompletny laik w tym temacie. Samo rozwiązanie warstwy zewnętrznej również pozostawia wiele do życzenia i po wykonaniu obliczeń to " woda w konstrukcji aż miło" . Nie chciałbym obrażać nikogo , ale widać że konstruktor nie bardzo czuje temat paro przepuszczalności , który jest podstawą przy budowie domów szkieletowych . Można łamać wszystkie zasady fizyki w domach tradycyjnych , budowanych z ceramiki ( patrz domy pasywne ), ale eksperymentowanie na domach szkieletowych to niszczenie całej konstrukcji . Pozostaje tylko pytanie : "Co za "znawca" może chwalić takie rozwiązanie ? Nie przeczę , że na zewnątrz , może to wyglądać pięknie , ale nie wszystko "złoto", co się świeci . I proszę mnie nie posądzać o napastliwość , ale ściany to zwykły bubel , co mogę udowodnić , bo obliczenia są apolityczne , a fizyka nie uznaje kompromisów i nie usprawiedliwia zwykłych błędów konstrukcyjnych .
  Nie wiem co ciekawego w takiej konstrukcji można zobaczyć , bo błąd pogania błąd .
  pozdrawiam zachwyconych
  • 25 wpisy
  14 marca 2012 16:30:09 CET
  Zajmuje Pan bardzo radykalne stanowisko w tej sprawie. Jeżeli, jak Pan pisze, może Pan udowodnić swoje opinie, proszę o zamieszczenie takich dowodów. Z pewnością czytelnicy forum z chęcią poznają fachowe, merytoryczne argumenty z Pana strony.

  pozdrawiam,
  MB
  • 46 wpisy
  14 marca 2012 21:30:28 CET
  Co Pan rozumie jako radykalne ? Może Pan opisze w czym moje poglądy są radykalne . Rzucanie inwektyw , bez żadnego argumentu z Pana strony oznacza , że Pan nie ma nic do powiedzenia w tym temacie i poza stwierdzeniem "nie , bo nie" , nie posiada Pan w tym temacie żadnej wiedzy , a przecież chyba tak nie jest . Jeśli Pan nie zgadza się z którymś ze stwierdzeń , to proszę to napisać , bo myślę , że stać Pana na dyskusję merytoryczną . Czy mam pomyśleć , że Pan z tych co piszą co wiedzą , a nie wiedzą co piszą ? Argumentować można w obronie swoich tez , na tym polega dyskusja , a bronić swoich racji , bez postawionych wyraźnie zarzutów , to bzdura .
  Jeśli więc Pan tylko pisuje tutaj , żeby pochwalić się , że Pan tu występuje to myślę , że szkoda Pańskiego czasu . Nie o popisy tu chodzi .
  Nie zamierzam Pana obrażać , ani umniejszać Pana racji , ale
  ja zarzucam Panu wprost , że bez podania przyczyny Pan stwierdza , ze zajmuję radykalne stanowisko . Może więc Pan uzasadni , dlaczego Pan tak uważa , bo jeśli ma Pan do wygłoszenia jakąś nowa teorię , a ja jej nie znam , to chętnie wysłucham . Przecież zawsze może objawić się nowy Nobel.
  pozdrawiam
  • 25 wpisy
  15 marca 2012 13:37:21 CET
  Witam,

  1. Słowo „radykalne” oznacza „skrajne, zasadnicze”. Pańskie stanowisko jest skrajne, zasadnicze. Pisze Pan o konkretnym produkcie konkretnej firmy: „to może zrobić tylko kompletny laik”, „ściany to zwykły bubel”, „błąd pogania błąd”itp. Ma Pan prawo do takich opinii, ale nie zmienia to faktu, że są ona skrajne i zasadnicze, czyli radykalne.

  2. Użyte przez Pana słowo „inwektywa” to „zniewaga słowna”. W żaden sposób Pana nie znieważyłem, poprosiłem jedynie o poparcie prezentowanych opinii dowodami. Zresztą sam Pan stwierdził, że może udowodnić, że, cytuję: „ściany to zwykły bubel”.

  3. Niniejsze forum ma być źródłem wiedzy i fachowych informacji dla czytelników. Na razie Pańskie wpisy nie zawierają żadnych merytorycznych informacji ani dowodów, jedynie Pańskie prywatne opinie, dlatego prosiłem Pana o uzupełnienie informacji.

  Pozdrawiam,
  MB
  • 46 wpisy
  16 marca 2012 13:09:09 CET
  Określenie "ściana to zwykły bubel" oznacza omawiane rozwiązanie docieplenia bala styropianem , i jeśli Pan uważa inaczej to proszę to napisać i jaki w tym radykalizm , to po prostu prawda .
  Pisząc o radykalnych poglądach musi Pan mieć powody do takich stwierdzeń , więc z czymś się Pan nie zgadza i jeśli Pan nie podaje przyczyny , która leży u podstaw takiego stwierdzenia , to takie stwierdzenie staje się zwykłą inwektywą.
  Merytorycznym faktem jest to , że każde ocieplenie bala czy konstrukcji szkieletowej styropianem będzie powodowało gnicie tej konstrukcji.
  Jeśli ma Pan zastrzeżenia do któregoś stwierdzenia i uważa Pan je za radykalne , a może nieprawdziwe , proszę o merytoryczną odpowiedź , a nie pisania o radykalnych poglądach
  Co więc mam Panu udowadniać ? Nie ma Pan przecież żadnych zastrzeżeń do tych stwierdzeń .
  pozdrawiam
  • 1 wpisy
  22 marca 2012 09:57:21 CET

  A słyszeliście o takiej firmie jak ArtHauss? () Budują domy energooszczędne o konstrukcji stalowej, mają całkiem niezłe parametry jeśli chodzi o przenikalność cieplną, no i w standardzie mają instalacje solarnych, pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Szukam teraz firmy, która wybuduje mi taki energooszczędny dom, ale chciałbym, żeby to była sparawdzona firma. Oferta ArtHaussa jest bardzo atrakcyjna (finansowo i wykończeniowo), ale chciałbym skontaktować się z kimś, kto już taki dom wybudował.

  • 25 wpisy
  22 marca 2012 15:38:37 CET
  Witam, cały bieżący wątek to dyskusja na temat domów firmy Arthauss. Opinie jak widać powyżej są podzielone. Ja nie wypowiadam się, bo nie miałem możliwości dokładnego poznania tego rozwiązania. Mogę podać firmy i systemy, które znam i polecam w temacie domu energooszczędnego. Proszę o kontakt na @
  • 3 wpisy
  12 października 2012 22:22:36 CEST

  witam jestem nowy na forum dziś dzwoniłem do firmy arthauss dużo pytań zadałem na wszystkie dostałem odpowiedz gdy kupię działkę właśnie tą firme wybiore jako wykonawce mojego domu odpowiada mi cena a i jeszcze jedno dotyczy ocieplenia styropianem z tego co wiem to styropian chroni przed wiatrem i chłodem oraz WILGOCIĄ WIĘC CO MA STYROPIAN DO GNICIA BLACHY? NA LOGIKĘ DESZCZ NA BLACHE = RDZA A DESZCZ NA STYROPIAN = BRAK RDZY POZDRAWIAM WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW

  • 46 wpisy
  13 października 2012 03:43:53 CEST

  Tak na logikę toś chyba nie uważał na fizyce , a tak na wiedzę to styropian możesz stosować tylko dlatego , że był taki Pogorzelski , co wprowadził do polskiego prawa budowlanego tylko część przepisów , które obowiązuja w Unii Europejskiej i na całym świecie . Części przepisów po prostu nie wprowadzono , by w majestacie prawa MOŻNA BYŁO SPRRZEDAWAĆ STYROPIAN . Gdyby obowiązywały przepisy takie jak na całym świecie styropianu byś na scianach nie zobaczył , ale to w końcu wolny kraj i wolno Ci robić to co uważasz , ale pamiętaj , za zdrowie własnej rodziny , to TY odpowiadasz .

  Życzę Ci zdrowych alergenów w domu ze styropianu , tylko musisz wymutować ich nową generację , ponieważ nikt jeszcze nie widział , aby pleśń i grzyb w domu przyniósł ich mieszkańcom zdrowy klimat .

  NIE MA DOMU , W KTÓRYM PO OBŁOŻENIU GO STYROPIANEM NIE BYŁO PLEŚNI I GRZYBA - TO TYLKO KWESTIA CZASU , ALE TU JEST WŁAŚNIE MIEJSCE DLA CIEBIE - NOWEGO KOPERNIKA LUB NEWTONA

  • 3 wpisy
  15 października 2012 12:07:26 CEST

  dziękuje za informacje dotyczące ocieplenia domu styropianem i mam prośbe abyś podał inny sposób ocieplenia domu skoro jak twierdzisz ocieplenie domu styropianem jest złe

  • 46 wpisy
  15 października 2012 21:37:48 CEST

  Alternatywą jest ocieplenie wełną mineralną i to szklaną , lub pianką poliuretanową , Wełna ma zdecydowanie lepszą paroprzepuszczalność , przy dużej ciepłochronności , zaś pianka poliuretanowa ma większą ciepłochronność , zaś gorszą paroprzepuszczalność . I zapewniam Ciebie , że są to domy dużo , dużo zdrowsze niż ocieplone styropianem . Ważne w tym jest , aby wybierać metodę lekką suchą , ponieważ przy lekkiej mokrej wiele zalet ocieplania wełną, czy poliuretanem znika bezpowrotnie . To sama fizyka , i nic z mojego autorstwa , ja tylko odrabiam lekcje i jestem pilnym uczniem od czterdziestu lat .

  • 3 wpisy
  17 października 2012 11:06:04 CEST

  a jeśli mamy do czynienia z domem szkieletowym czy też można go ocieplić wełną z zewnątrz ? a co do nauki ta może porozmawiamy o parametrach maszyn cnc bądz mechanice ja akurat w tym siedze a na budowach sie nieznam dopiero wchodze i wgłębiam się w ten temat więc jeśli napisze coś nie tak z góry pszepraszam a na fizyce uważałem średnio pozdrawiam

  • 46 wpisy
  18 października 2012 22:46:14 CEST

  Przepraszam , mam dwa fakultetety , a w tym również mechaniczny i pewnie o cudach techniki również mógłbym porozmawiać , ale ocieplenie to taka dziwna częśc budownictawa , która w zasadzie jako termodynamika , należy bardziej do mechaniki jak budowlanki . Przyznaję również fakt , że wiele osób ma z tym problemy i to powiedzmy sobie wprost , całkiem światłych , więc mnie to kompletnie nie dziwi . Na domiar złego , mamy takie czasy , że to inwestor musi mieć znacznie większą wiedzę od pseudofachowców , których namnożyło się bez liku , a którzy nie mają kompletnie pojęcia o przedmiocie swojego działania . Dlatego popieram pęd do pogłębiania wiedzy we własnym zakresie i w miarę swoich skromnych możliwości jestem do usług . Jeżeli znajdę adwersarzy , będzie mi również przyjemnie , ale pod jednym warunkiem , że zwyciężają argumenty , zaś fanatyków typu "Nie , bo nie" nie toleruję i nie mam zamiaru tego robić . Ale bez dyrdymałów i wracajmy do rzeczy

  Tak . Trzeba i należy ocieplać domy szkieletowe tylko z zewnątrz . Najczęciej popełnianym błędem przez projektantów , jak również wykonawców jest docieplenie wyłącznie w grubości szklieltu , kiedy tak naprawdę powinno się ocieplać dom szkieletowy również na zewnątrz szkieletu . To jest tym bardziej oczywiste , kiedy spojrzymy na konstrukcję takiego domu . Rzadko zdarza się, by ściany szkieletu przekraczały 10 cm , a nawet jeśli przekraczają , to wynoszą ok. 14 cm , co powoduje , że jest to i tak za mała warstwa na docieplenie tej konstrukcji . Tak więc najlepiej by było , by ocieplenie znalazło się na zewnątrz szkieletu , ponieważ unikamy wtedy , prawie całkowicie , zjawiska powstawnia mostków cieplnych .

  Polskie prawodawstwo budowlane pomijając wprowadzenie współczynnika delta, obowiazującego na całym świecie , spowodowało , że możliwe jest wykonanie fatalnych ścian domów , poniewż dla współczynnika k , który jako jedyny jest uwzlędniany w polskich obliczeniach termicznych , jest wszystko jedno jak ustawione są poszczególne składniki ściany . W związku z takim lapsusem polskiego prawodawstwa , bardzo prawidłowym jest ocieplanie domów z bala od wewnątrz , a należało by uznać to za "największą zbrodnię dla tej konstrukcji" , ponieważ takie rozwiązanie powoduje jej gnicie . Odwrócenie natomiast tego układu i ocieplenie bala od zewnątrz spowoduje bardzo dobrą i poprawnie wykonaną i bardzo dobrze funkcjonującą ścianę domu . Zobaczcie sami w internecie jakie domy z bala preferuje wiekszość ich producentów .

  Najdziwniejszym jest jednak fakt , że o zjawiskach zachodzących w ścianie budynków ( przegrodach budowlanych) 90 procent architektów nie ma pojęcia i równie wielu nie ma zamiaru uzupełniać tej wiedzy . Mało tego , oni postępują zgodnie z prawem . W normalnym kraju obywatel ma prawo wierzyć , że poszdł do architekta i ten mu dobrze poradził . I tak jest , tylko nie w Polsce . Większość ścian gotowych projektów domów to buble , które na zachodzie nie przechodzą krytyki . Wystarczy tylko wykonać pełne obliczenia cieplno wigotnościowe ścian , by się o tym przekonać . I tu jest właśnie " pies pogrzebany " , proszę mi pokazać ilu architektów potrafi to wykonać ? , a ilu inwedstorów jest w stanie ich sprawdzić ?, a do tego chore prawo budowlane , które część światowego zasobu wiedzy przyjmuje , a część pomija milczniem .

  No , i jesli teraz ,znajdzie się ktoś kto się spyta : "dlaczego tak się dzieje ", to będzie kompletnym naiwniakiem , bo powinien się spytać wprost : "ile i kto na tym zarobił ?", ale to zupełnie inna bajka . Obawiam się również , ze Ci którzy zadbali o taki wyglad prawodawstewa budowlanego będa bronili sie zębami i nogami , by zmiany na normalne nastapiły jak najpóźniej , no bo kto rezygnuje z deszczu pieniędzy .

  i tym miłym akcentem pozdrawiam

  • 2 wpisy
  21 grudnia 2012 12:06:09 CET

  to wszystko jest kwestia dobrej wentylacji - nawet jeśli masz dom z płyt warstwowych czy ocieplony styropianem. Jak masz dobrą wentylację to ani grzyba, ani pleśni nie uświadczysz...

  • 46 wpisy
  21 grudnia 2012 22:06:04 CET

  Z tą wentylacją to masz i rację , tylko jeszcze zachodzi pytanie , kto jest w stanie wentylacją zlikwidować ciśnienie pary nasyconej wewnątrz pomieszczenia . Jeśli znajdzie się taki wspaniały konstruktor , to " Nobel " murowany . Rzecz polega na tym , że różnica ciśnień pary nasyconej i ciśnienia rzeczywistego istieje i istnieć będzie zawsze i niestety każda wentylacja działa z pewnym opóźnieniem z uwagi na mały przekrój przewodu wentylacyjnego . Jeśli więc ściana domu nie przepuszcza wilgoci , a jej powierzchnia jest przecież tysiące razy większa niż przekrój przewodu wentylacyjnego , to " O mój Boże - nie pomoże " . To własnie nadmiar ciśnienia pary nasyconej powoduje parcie wilgoci od wewnatrz budynku na jego zewnatrz , a to powoduje wilgotnienie ścian . Gdybyśmy chcieli wentylacją odwrócić to normalne zjawisko fizyki , to przeciąg muvsiał by urwać nam głowę . Dlatego wentylacja może poprawiać ten stan , ale nigdy go nie wyaliminuje . Pozbawienie ścian ich "oddychania " , a więc ich naturalnej zdolności do wydalania wilgoci na zewnatrz budynku jest pierwszym i podstawowym błędem konstrukcjnym każdego domu , a mieszkalnego w szczególności . Stosowanie styropianu na zewnątrz budynku , to jest założenie całkowitej blokady dla " oddychania " ścian , a to właśnie powoduje powstawanie grzyba i pleśni na styku ściana domu - styropian . Co najgorsze nawet najlepsza wentylacja nie jest w stanie tego procesu odwrócić , a jedynie może go spowolnić . Jeśli więc Pan Michał ma jakieś uwagi co do tego , to proszę o argumenty . To sama fizyka i sympatia dla producenta nie zmieni faktu ,.że źle zaprojektowana ściana domu będzie zawsze tylko i wyłącznie źle zaprojektowaną ścianą domu . Jeśli teraz według wszelkich zasad nauki , potrafi Pan Panie Michale wykonać podstawowe obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla ściany takiego domu i jeszcze zna się Pan na podstawowej interpretacji tego co Pan otrzyma , to jasnym jest , że : KAŻDE OCIEPLENIE DOMU STYROPIANEM JEST ZWYKŁYM BŁĘDEM KONSTRUKCYJNYM I POGWAŁCENIEM WSZELKICH ZASAD ZDROWEGO DOMU .

  To , że prawodawstwo budowlane Polsce nie wymaga wykonywania takich obliczeń przez konstuktorów domów , nie oznacza faktu , że te zjawiska nie zachodzą , a to że zgodnie z takim "chorym " prawodawstwem zwolniono architektów z odpowiedzialności za tworzenie bubli , to jak widać , wiedza wyłącznie dla " wtajemniczonych " .Jak dotąd , w prawie obowiazywała zasada , że brak znajomości przepisów prawa nie zwalnia z odpowiedzialnoiści karnej , ale niestety w nauce ta zasada nie obowiazuje , ponieważ brak wiedzy nie skutkuje niczym , poza tworzeniem bubli i nabijaniem klienta w butelkę .

  Panie Michale , brak wiedzy w danym temacie nie zmieni faktu braku jej posiadania , a do oceny jakiegokolwiek produktu potrzebna jest wiedza . Zaproponowane rozwiązanie wykonania ścian ocieplonych styropianem jest zykłym bublem konstrukcyjnym , chyba że wymyśli Pan inną fizykę . Właśnie ludzie którzy mienią się ekspertami powinni obalać mity i opisywać prawdę , oraz przedstawiać argumenty zgodne z faktyczną wiedzą nauki . Jeśli więc jako ekspert potrafi Pan podjąć jakąkolwiek merytoryczną obronę ścian obłożonych styropianem , to chętnie wysłucham . proszę podzielic się z nami wiedzą eksperta w tym temacie , bo jak Pan napisał mam radykalne poglądy i pewnie coś z tej wiedzy mi umknęło . Proszę więc oświecić mnie , gdzie popełniłem błąd . Ja nie jestem ekspertem na tym forum ,ale Pan pewnie nam wszystko klarownie wytłumaczy .

  Dla nie wtajemniczonych , prawie z każdego materiału można zaprojektować poprawnie ścianę domu , jednak trzeba mieć o tym jakiekolwiek pojęcie i nie jest to wiedza dla niewtajemniczonych - po prostu potrzebna jest wiedza , jak do każdej pracy którą się paramy . I jeszcze jedno , docieplenie wełną jest zawsze dużo zdrowsze , przynajmniej w omu mieszkalnym , ale i na tym trzeba się znać , jaką wełną i jaką technologia, w danym , określonym przypadku . " Radosna twórczość " nigdy , nikomu jeszcze na dobre nie wyszła .

  pozdrawiam

  • 3 wpisy
  31 marca 2013 01:15:34 CET
  Witam
  ciekawy temat Pan poruszył odnośnie ocieplania budynków. Nie wiele się mówi o tym. Z tego co mi wiadomo ocieplanie budynów styropianem wewnątrz jest pomyłką, sprzyja grzybom itp.. nadmiar wilgoci nie może być dobrze odprowadzony. Ale jezeli ocieplamy styropianem z zewnatrz, to grzyb moze dostac sie do środka budynku ??

  Na budownictwie sie nie znam, a że planuje własnie budowę domu to się tematem zainteresowałem. Moja architekt która ma zacząć projektować dom juz zaproponowała ocieplenie budynku styropianem 20stką..
  Z tego co wiem wełna drozsza, ale ma wiecej zalet np w przypadku pożaru nie pali sie jak styropian.., lepiej tłumi hałasy.
  • 23 wpisy
  17 kwietnia 2013 23:17:38 CEST
  Zarówno ocieplanie jak i dobra,sprawna wentylacja to podstawowe aspekty podczas budowy jak i wykańczania naszego domu. dzięki temu w przyszłości będziemy mogli zaoszczędzić chociażby na samym opale podczas zimy.
  • 46 wpisy
  18 kwietnia 2013 01:32:25 CEST

  gregory2

  Najważniejszą sprawą dla domu mieszkalnego jest to , aby był zdrowy dla jego mieszkanców , a zdrowy , to prawidlowo zbudowany . Jak dom jest źle , nieprawidłowo zbudowany , to budujemy termos ze styropianu i potrzebujemy go silnie wentylowac bo sciany jego "nie oddychają .

  problem własnie w tym że wilgoć idzie od wewnątrz na zewnątrz budynku . para wodna przechodzi przez ściane i dochodzi do stgyropianu , którego mprzejśc nie może . \Styropian to rodzaj blokady dla pary wodnej . Cz,,,,asteczka parywodnej przechodząc przez ścianę wytraca energie i jak dojdzie do styropianu którego przejść nie może wytraca te energie do końca . Jak czasteczka pary wodnej traci energie , to po osiągnięciu ciśnienia normalnego , zamienia sie w kropę wody . dawniej w bydynkach może z kiepskiego , ale nadal przewodzacego pare wodna materiału ściany , miejsce w którym nastepowała utrata tej energi cząsteczki pary wodnej do cisnienia normalnego nazywał sie punktem rosy , Dzisiaj po obłozeniu domu styuropianem , najczęściej jest tak , ze ten punkt wypada właśnie sztucznie na powierascni pomiędzy scianą a właśnie otaczajacego ja styropianu i nie może wyjśc na zewnatrz , a nastepne czaski pra nadal . Powoduj to , źę pomiędzy styropianem , a ściana powstaje sytuacja wręcz wymarzona do powstawania plesni i grzyba , ponieważ jest tam mokro , ciepło i ciemno . Dopóki grzybnia nie przerośnie sciany ( takie czarne pojawiające się na ścianie w narożnikach , na dole , lub na górze , lub wrecz plesni ) , to nie widzimy skutków tego ujemnego zjawiska nawet kilka lat , ale nasz organizm narażony jest na skutki juz od pierwszego roku , ponieważ zarodniki plesni i grzyba przechodza przez ścianę i sa niewidoczne , ale są to tzw silne alergeny , powodujące , uczulenia ,alergie , a te powoduja poważne schorzenia powoli , ale skutecznie rozwalając nasz organizm doszczętnie . Jak brak jest ocieplenia mozna dołozyć pieniedzy i lepiej ogrzać , ale zapłac by polepszyć zdrowie jak je utraciłeś , to nie do wykonania . Rzecz polega na tym , by nie bvydowac domu litrowego , czy nawet półlitrowego , ale aby zbudować dom zdrowy dla siebie i własnej rodziny . Mało tego , mozna wybudować dom i zdrowy i ciepły i litrowy , tylko trzeba zapomnieć o jednowarstwowym domu i o domu pasywnym , które to domy , budowane przez niedouków własnym sumptem , po to by bić rekordy kosztem zdrowia swoim i własnych dzsieci w pogoni za tyym , by koszt jednostmkowy sciany był o 1 zł niższy to bzdura kompletna .. \Dom , to koszt jednorazowy i inwestycja na całe życie i skopanie tego jet tylko przejawem głupoty i kompletnie źle pojetego własnego interesu , ale "wolnoć Tomku , w swoim domku" , lub parafrazując można by rzec " dlaczegoś biedny , boś głupi , a dlaczegoś głupi , boś biedny " jedno i drugie źle swiadczy o naszych inwestorach , projektantach i całej rzszy tych co na siłe i dla zysku wmawiaja ludziom niezdrowe projekty domów .

  I jak tu mówic o ekologii jak do niej sie ma dom pasywny

  pozdrawiam

  pozdrawoiam

 • 22 maja 2013 17:54:15 CEST

  Witaj. Jakiś czas temy zakupiliśmy z mężem działkę i zastanawiamy się nad projektem. Powiem szczerze, że zainteresaowały mnie Twoje wypowiedzi. Zarejestrowałam się tutaj tylko po to żeby mieć możliwość zasięgnąć więcej Twoich spostrzeżeń. Wolałbym jednak dyskutować na prywatnym mailu. Mam nadzieję że jeszcze tu zajrzysz i będziemy mieli okazję porozmawiać.

Szybka Odpowiedź