Bingo Dance: unikalny styl tańca dla dzieci nagrodzony

Wśród bogatej oferty dodatkowych zajęć dla najmłodszych niesłabnącym zainteresowaniem rodziców cieszą się zwłaszcza te, które pozwalają dzieciom na jak najbardziej wszechstronny rozwój. By sprostać tym oczekiwaniom, mobilna szkoła tańca Paaro stworzyła unikalny styl tańca, za który otrzymała nagrodę od brytyjskiej instytucji M&W Creative Coaching.

Paaro nagrodzono za Bingo Dance, czyli zajęcia taneczno-rozwojowe łączące w sobie tańce niemal z całego świata (Samba, Cha-Cha, Hip-Hop, balet oraz taniec nowoczesny) z ćwiczeniami motywacyjnymi. Program został uznany za najbardziej innowacyjny sposób pracy z dziećmi w wieku 4-6 lat oraz 7-10 lat.

Na czym polega owa innowacyjność stworzonej przez białostocką szkołę metody?

Jak pokazują najnowsze badania w dziedzinie neurologii, od początku naszego życia na ogół rozwijamy w sobie tylko jedną półkulę mózgową, koncentrując się niemal wyłącznie na myśleniu, analizie i dokładności lub estetyce, uczuciach i kreatywności – mówi Sylwia Świsłowska, właścicielka Paaro.

I dodaje: – Mając to na uwadze, postanowiliśmy stworzyć zajęcia, które w jak największym stopniu pozwolą na uaktywnienie obu półkul mózgowych.

By to osiągnąć, do tradycyjnych elementów nauki tańca należało dodać ćwiczenia z zakresu rozwoju osobistego.

W konsekwencji podczas zajęć Bingo Dance dzieci nie tylko poznają style taneczne z różnych stron świata, ale także uczą się pozytywnego myślenia, pewności siebie, świadomości swojego ciała i psychiki: – Pomagają w tym chociażby zabawy, w trakcie których maluchy naprzemiennie udają bycie smutnym, szczęśliwym, zdenerwowanym czy radosnym, dzięki czemu mogą się wykrzyczeć i uwolnić tłumione emocje – wyjaśnia Sylwia Świsłowska.

Podstawę nagrodzonego programu stanowią wizualizacje. Utrzymywanie wyprostowanej postawy ułatwia wyobrażenie sobie rośliny, która stale pnie się do góry, a walkę ze strachem przed publicznymi występami umożliwia postawienie się w sytuacji schodzącego ze sceny artysty, któremu towarzyszą oklaski, gratulacje i medale.

Istotną rolę odgrywa tu wyobraźnia. Zamiast więc tłumaczyć maluchom, co mają zrobić, wystarczy poprosić je np. o to, by wskoczyły do wyimaginowanej kałuży czy łapały niewidzialne gwiazdki – przekonuje pomysłodawczyni Paaro.

Nieodłącznym elementem zajęć jest także systematyczne „przybijanie piątek”. Ten prosty gest jest bowiem w stanie w znaczący sposób podnieść poziom energii – i dotyczy to zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Wynika to z faktu, iż w naszych dłoniach umiejscowione są receptory, których pobudzenie dodaje nam zwyczajnie chęci do działania.

Do tego w Bingo Dance dochodzi wspieranie dzieci w wysiłkach i nagradzanie wszelkich, choćby najmniejszych sukcesów. Dzięki temu taniec, zabawa i rozwój łączą się w jedną całość, a przedszkolaki wychodzą z zajęć pełne pozytywnej energii oraz zmotywowane do bycia grzecznymi.

Leave a Reply