Łazienka jest dla dzieci bardzo ważnym miejscem. To właśnie tu odbywa się rytuał wieczornego mycia i nauka dbałości o higienę. Tu też organizowane są wyścigi gumowych kaczuszek w wannie i doświadczenia z wodą w roli głównej. Jak umiejętnie dobrać baterie łazienkowe, by były bezpieczne dla dziecka a jednocześnie oszczędne i proste w obsłudze?
W domu gdzie są mali domownicy stosujemy dużo zabezpieczeń, aby ruchliwe i ciekawe świata pociechy nie zrobiły sobie krzywdy – osłony na krawędzie mebli, antypoślizgowe chodniki, wkładki do kontaktów chroniące przed włożeniem tam paluszków. Dzieciom spieszno jednak do dorosłości, więc z biegiem lat wiele czynności chcą wykonywać samodzielnie, a większość zabezpieczeń staje się nieprzydatna. Baterie łazienkowe będą nam służyć przez lata, warto więc znaleźć na tyle uniwersalne, by były przydatne dla dzieci w różnym wieku. Oferta firmy Oras, dla której bezpieczeństwo i ekologia to najważniejsze wartości, pokazuje, że jest to możliwe.
Kąpiel bez stresu
Sprawdzanie temperatury wody łokciem przez zatroskanych rodziców to już przeszłość. Teraz możemy z góry ustalić, jaką kąpiel chcemy przygotować naszemu dziecku. Baterie termostatyczne zabezpieczają przed ryzykiem poparzenia się w kąpieli i pod prysznicem. Wbudowany w baterię element termostatyczny utrzymuje optymalną dla nas temperaturę. Regulator temperatury ma często naniesioną podziałkę ze stopniami Celsjusza, a dodatkowo – tak jak jest to w przypadku baterii Oras Optima i Nova – blokadę w postaci przycisku (ogranicza ona dopływ ciepłej wody, jeżeli jej temperatura przekroczy bezpieczne 38 °C). Dzięki takim zabezpieczeniom ryzyko poparzenia się wodą przez któregokolwiek z domowników maleje do minimum. Korpus baterii termostatycznej Oras jest dodatkowo pokryty izolacyjną warstwą tworzywa ABS, która nie nagrzewa się nawet jeżeli korzystamy z bardzo ciepłej wody. Termostat jest stosowany także w bateriach wannowo-natryskowych, np. w modelu Oras Ventura.
Jak wychować ekologa?
Od najwcześniejszych lat uczymy nasze dzieci oszczędności. Ale magia łazienkowych zabaw wodą odsuwa w cień nasze prośby i nauki. Gdy widzimy radość dzieci z wodnych eksperymentów, trudno ich im zabronić. Jednocześnie mamy jednak świadomość rosnących rachunków i marnowania wody. Naprzeciw rozterkom rodziców wychodzą rozwiązania zastosowane w bateriach Oras.
Tajemniczy zielony przycisk, umieszczony z tyłu baterii, np. Saga Plus i Vega, służy ograniczaniu ruchów uchwytu w pionie i w poziomie. Dzięki temu z wylewki nie wypłynie woda bardzo gorąca ani nie „chluśnie” potężnym strumieniem. Przy wciśniętym eko-przycisku nie tracimy więc czasu na regulowanie temperatury i strumienia wody, z korzyścią dla naszej kieszeni. Blokada prowadzi do zmniejszenia strumienia wody o ok. 40%, co jest przydatne zwłaszcza przy czynnościach nie wymagających dużego strumienia wody, np. przy myciu rąk.
Ograniczenie wynikające z użycia eko-przyciskiu jest oczywiście możliwe do ominięcia. Jeśli potrzebujemy silniejszego strumienia wody – wystarczy nacisnąć zielony przycisk by dostosować strumień i temperaturę strumienia do indywidualnych wymagań. Jednak po każdym takim użyciu ustawienie eko-przycisku automatycznie wraca do pierwotnego położenia. Tego typu ogranicznik stosowany w bateriach Oras zmniejsza strumień wody o ok. 9 l/min. Dzięki wyposażonym w zielony eko-przycisk bateriom Oras roczne oszczędności czteroosobowej rodziny sięgają kilkuset złotych. Zakup takiej baterii to zaledwie kilkumiesięczna inwestycja.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest bateria bezdotykowa. Strumień pojawia się gdy w zasięgu sensora pojawi się jakiś obiekt np. nasze ręce. Woda płynąca z baterii elektronicznej może mieć stałą temperaturę. Również strumień wypływającej wody jest akurat taki, jakiego potrzebujemy – ani za duży ani za mały. Dzięki temu, że uruchomienie baterii elektronicznej jest takie proste i higieniczne, a jednocześnie nie ma możliwości marnowania wody, Oras Electra doskonale nadaje się do domów z dziećmi i dla osób starszych. Do uruchomienia czujnika, a w konsekwencji zadziałania baterii, potrzebna jest energia elektryczna. Armatura bezdotykowa może być zasilana z 6V baterii litowych, może być też podłączona do 12V transformatora lub zasilana bezpośrednio prądem elektrycznym. Ilość energii potrzebna do prawidłowego funkcjonowania baterii bezdotykowej jest tak mała, że 6V baterie zasilające powinny gwarantować co najmniej 3-4 letni okres eksploatacji. Baterie elektroniczne choć droższe od tradycyjnych są inwestycją szybko pozwalającą odczuć ulgę naszej kieszeni.
Higiena w każdej sytuacji
Do obmycia zabawek z piaskownicy, ubłoconych kaloszy, lub pospiesznego umycia głowy przyda się bez wątpienia bateria umywalkowa z rączką natryskową Oras Bidetta. Pomoże nam ona w utrzymaniu higieny, a jej zalety docenią szczególnie właściciele niewielkich łazienek połączonych z toaletą, gdzie brakuje miejsca na bidet.
Jak Oras Bidetta działa w praktyce? Do jednouchwytowej baterii umywalkowej podłączony jest od spodu prysznic o małej rączce, mocowany w dyskretnym uchwycie naściennym lub na blacie łazienkowym. Wąż prysznicowy Oras Bidetta ma 1,5 metra długości – daje to możliwość operowania końcówką prysznicową w promieniu do 1,65 m. Przy pomocy uchwytu baterii w prosty sposób ustala się temperaturę i natężenie strumienia wody, a specjalnym przyciskiem na rączce natrysku kieruje się wodę przez prysznic. Po jego zwolnieniu woda z powrotem płynie do umywalki. Taki wszechstronny duet z Oras Bidettą tworzą m.in. baterie Oras Vienda i Vega.