Wymarzony pokój malucha i nastolatka

Aranżacja pokoju dla dziecka to niełatwe zadanie – funkcjonalność musi iść tu w parze z dziecięcą czy nastoletnią estetyką. Meble powinny być zaprojektowane tak, by były atrakcyjne, ale ich forma i kolor nie powinny jednak rozpraszać. Przede wszystkim zaś, muszą być bezpieczne. Bez względu na to czy projektujemy pokój dla przedszkolaka, czy zamieszka w nim nastolatek, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Wielofunkcyjnie, ale bez chaosu

Zanim zrobimy pierwsze zakupy, spójrzmy na pokój z szerokiej perspektywy. Po pierwsze, to pomieszczenie, które przez długi czas będzie pełnić funkcję sypialni, bawialni, kącika naukowego czy hobbystycznego i miejsca spotkań z przyjaciółmi. Każda z nich będzie wymagała innej aranżacji, dlatego tak ważne jest podzielenie pokoju na poszczególne strefy. Wśród najważniejszych należy wyodrębnić cichą, spokojną przestrzeń, w której stanie łóżko – najlepiej unikać stawiania go pod oknem i naprzeciwko drzwi wejściowych.

Szczególnie ważne jest miejsce przystosowane specjalnie do nauki, gdzie najważniejszym meblem stanie się biurko. Jego położenie determinuje dostęp do naturalnego światła – jeśli dziecko jest praworęczne, postawmy mebel lewym bokiem do okna. Dla leworęcznych uczniów – prawym – zapobiegnie to zasłanianiu światła podczas rysowania czy odrabiania prac domowych. Pociechom w wieku szkolnym zafundujmy biurko z nadstawką, która pozwoli posegregować zeszyty i przybory. Nie zapomnijmy o pasujących do biurka półkach na książki.

Kolekcja Cinderella marki Bydgoskie Meble

Do zabawy czy rozwijania hobby potrzeba zwykle dwóch rzeczy: nieco kreatywności i miejsca. Aby uniknąć bałaganu spowodowanego ogromną ilością zabawek czy materiałów hobbystycznych, przemyślmy dokładnie sposób ich przechowywania. Pamiętajmy, że zasięg rąk malucha znacznie różni się od tego u dzieci w wieku wczesnoszkolnym czy nastolatków. Dla tych pierwszych wybierzmy stabilne regały o niskich półkach, dla starszych idealne będą zamykane komody.

Nieodzownym meblem w pokoju małej księżniczki jest przestronna szafa, która pomieści wszystkie kreacje. Kiedy księżniczka zaczyna dorastać, zróbmy jej prezent w postaci dużego lustra.

Kolekcja Cinderella marki Bydgoskie Meble

Kolor bez stereotypu

Minęły już czasy, gdy kolor utożsamiany był z płcią dziecka. Pamiętajmy, że praktyczny pokój malucha powinien rosnąć razem z nim, dlatego dobrana przez nas kolorystyka mebli powinna być na tyle neutralna, by swobodnie dostosowywać całą aranżację do rosnącego dziecka za pomocą dodatków – dekoracji czy kolorów ścian – radzi Patrycja Szambowska, Specjalista ds. Komunikacji w Grupie IMS. – Projektując kolekcję Cinderella, postawiliśmy na ponadczasową biel, którą z łatwością zestawimy z pudrowym różem, jasnym błękitem, soczystą zielenią czy słoneczną żółcią. W ten sposób chcieliśmy połączyć świat dziecięcych marzeń, oczekiwań nastolatków i rzeczywistości – dodaje Patrycja Szambowska.

Kolekcja Cinderella marki Bydgoskie Meble

Najnowsze trendy są dowodem na to, że nie tylko rodzice chętnie odchodzą od stereotypowych kolorów dziecięcego świata. Maluchy naprawdę dobrze czują się wśród klasycznych rozwiązań, a kluczem do ich serca jest ciekawa i pomysłowa funkcjonalność mebla, kolory ścian i dodatki.

Minimalistycznie nie znaczy smutno

Minimalizm brył mebli w dziecięcym i nastoletnim pokoju to trend, który coraz częściej dominuje w aranżacyjnych pomysłach rodziców. Rezygnacja z frontów w kolorach tęczy, prosta, uniwersalna forma mebli – wszystko to wprowadzi do życia dziecka spokój i harmonię, ucząc go od najmłodszych lat wyczucia estetycznego i dobrego smaku. Nie bójmy się minimalizmu – dziecko, mając do dyspozycji dużą ilość miejsca, samo kreatywnie zaaranżuje przestrzeń i z czasem stworzy także pokój idealny dla nastolatka

Leave a Reply